Ako pripraviť plot na zimu?

Okrem zazimovania záhrady je dôležité nezabudnúť sa postarať aj o plot. Náročné poveternostné podmienky počas zimy dajú plotu zabrať, preto sa oňho radšej poriadne postarajte pre zimou. Ináč by ste na jar mohli len rátať škody. Každý typ plotu potrebuje inú starostlivosť, tu sme pre vás zhrnuli starostlivosť o jednotlivé typy plotov:

Hliníkové ploty z poplastovaného a pozinkovaného pletiva

Hliníkový plot je oproti iným typom plotov na zimu veľkou výhrou. Nie je síce nezničiteľný, avšak zlé počasie a mrazy ho ohrozujú oveľa menej. Hliníkový plot je predovšetkým oveľa lepší, pokiaľ ide o otázky týkajúce sa napadnutia hmyzom, plesní a hniloby.

Poplastované pletivo nie je náročné na údržbu a na rozdiel od iných pletív nepotrebuje špeciálnu starostlivosť ani pred zimou. Plastom neublíži ani soľ, keď budete odpratávať sneh zo svojho pozemku alebo z cesty. Poplastované pletivá stačí v prípade potreby prestriekať hadicou, aby ste ich vyčistili ale nič viac nepotrebujú.

Ako teda zima môže ovplyvniť  hliníkový plot?

  •       V zime sa môžu vyskytnúť zosuny štrku a pôdy, čo môže ohroziť stabilitu plotu.
  •       Pozor aj na zosuvy snehu. Ak by vám na plot padol sneh napríklad zo strechy, môže plot poriadne poškodiť. Najlepšie teda svoj plot pripravíte na zimu keď sa budete poriadne starať o jeho okolie. Máte pri plote stromy? Majte pod kontrolou kam rastú vetvičky a pravidelne ich orezávajte, aby sa z nich nezosypal sneh a ľad na plot.
  •       Pri pozinkovaných pletivách pred zimou skontrolujte, či plot niekde nekoroduje. Ak niekde nájdete hrdzu, poškodené miesto ihneď ošetrite, aby sa korózia nerozšírila.

Drevené ploty

Sneh, dážď a mráz striedajúce sa so Slnkom dajú dreveným plotom poriadne zabrať. Zmeny teploty spôsobujú rozťahovanie a zmršťovanie dreva, pričom môžu vzniknúť rôzne diery. Ak by ste sa o ne nepostarali, mohlo by drevo začať hniť. Tiež je dôležité z drevených plotov odstrániť padajúce lístie. Lístie bráni prúdeniu vzduchu a preto miesta kde sa listy nachádzajú nemôžu dobre preschnúť. Taktiež to môže viesť k hnilobe a plesniam. Ako teda udržať drevený plot v skvelom stave aj počas zimy?

  •       Drevené ploty je potrebné raz za čas prebrúsiť, impregnovať a natrieť. Dajte si pozor aby pred impregnáciou bol povrch plotu hladký a aby drevo bolo suché. Tak zabezpečíte, že náter vydrží a splní svoju úlohu čo najlepšie. Takúto starostlivosť nemusíte plotu venovať každý rok, ale určite aspoň raz za dva – tri roky.
  •       Po veľkých búrkach alebo víchriciach plot prekontrolujte. Zamerajte sa hlavne na podporné stĺpiky, skontrolujte či sú vzpriamené. Ak budú krivé stĺpiky, je väčšia šanca, že sa naruší stabilita celého plotu.
  •       Udržujte plot čistý. Kontrolujte aby medzi doskami nebolo lístie, prípadne aby neobrastal plot machom alebo inými burinami.

Živé ploty

Živé ploty sú špecifické a určite im okrem prípravy na zimu venujete čas aj niekoľko krát ročne. Prípravu na zimu by ste mali začať už koncom augusta alebo v septembri kedy plotu ostriháte slabé výhonky. Sledujte či má plot dostatočný prísun vody, pretože ak je suchá zima je potrebné ho poliať aj počas zimných mesiacov.