Okrem zazimovania záhrady je dôležité nezabudnúť sa postarať aj o plot. Náročné poveternostné podmienky počas zimy dajú plotu zabrať, preto sa oňho radšej poriadne postarajte pre zimou. Ináč by ste na jar mohli len rátať škody. Každý typ plotu potrebuje inú starostlivosť, tu sme pre vás zhrnuli starostlivosť o jednotlivé typy plotov:
Hliníkový plot je oproti iným typom plotov na zimu veľkou výhrou. Nie je síce nezničiteľný, avšak zlé počasie a mrazy ho ohrozujú oveľa menej. Hliníkový plot je predovšetkým oveľa lepší, pokiaľ ide o otázky týkajúce sa napadnutia hmyzom, plesní a hniloby.
Poplastované pletivo nie je náročné na údržbu a na rozdiel od iných pletív nepotrebuje špeciálnu starostlivosť ani pred zimou. Plastom neublíži ani soľ, keď budete odpratávať sneh zo svojho pozemku alebo z cesty. Poplastované pletivá stačí v prípade potreby prestriekať hadicou, aby ste ich vyčistili ale nič viac nepotrebujú.
Ako teda zima môže ovplyvniť hliníkový plot?
Sneh, dážď a mráz striedajúce sa so Slnkom dajú dreveným plotom poriadne zabrať. Zmeny teploty spôsobujú rozťahovanie a zmršťovanie dreva, pričom môžu vzniknúť rôzne diery. Ak by ste sa o ne nepostarali, mohlo by drevo začať hniť. Tiež je dôležité z drevených plotov odstrániť padajúce lístie. Lístie bráni prúdeniu vzduchu a preto miesta kde sa listy nachádzajú nemôžu dobre preschnúť. Taktiež to môže viesť k hnilobe a plesniam. Ako teda udržať drevený plot v skvelom stave aj počas zimy?
Živé ploty sú špecifické a určite im okrem prípravy na zimu venujete čas aj niekoľko krát ročne. Prípravu na zimu by ste mali začať už koncom augusta alebo v septembri kedy plotu ostriháte slabé výhonky. Sledujte či má plot dostatočný prísun vody, pretože ak je suchá zima je potrebné ho poliať aj počas zimných mesiacov.