Ako sa starať o plot?

Plot by vám okrem estetickej funkcie mal tiež zabezpečovať súkromie. Aby vám však oplotenie slúžilo čo najdlhšie, mali by ste sa oňho občas aj vy náležite postarať. Čo robiť, aby ste plot udržiavali v čo najlepšom stave?

Ako udržiavať pletivo?

Starostlivosť, ktorú  by ste oploteniu mali venovať závisí aj od typu pletiva, ktoré pre svoj plot zvolíte.

Poplastované pletivá sú nenáročné na údržbu. Pokiaľ zvolíte kvalitné poplastované pletivo, mal by vám plot vydržať aj 20 rokov a jediné čo budete musieť robiť, je občas ho prestriekať hadicou. Ak budete mať šťastie, možno ho za vás vyčistí aj dážď. Dajte však pozor na stĺpiky a bránku. Tieto časti plotu sú zvyčajne z iného materiálu a preto je potrebné sledovať ich stav a chrániť ich pred koróziou.

Pozinkované pletivá a kovové ploty sú viac ohrozované koróziou. Zničenú farbu je potrebné najskôr oškrabať šmirgľovým papierom, drôtenou kefou alebo brúskou. V prípade pleteného pletiva, môže byť táto činnosť náročná kvôli mnohým záhybom. V takomto prípade odporúčame využiť chemický odhrdzovač. Plot poriadne odmastite a vysušte. Následne plot natrite ochranným náterom proti korózií a až potom naneste farbu. Rovnakú starostlivosť venujte aj plotovým stĺpikom a bráne.

Najnáročnejšie na údržbu sú drevené ploty. Drevo okrem počasia ohrozujú aj rôzni škodcovia. Na drevené ploty budete najčastejšie musieť nanášať ochranné nátery, lakovať ich, maľovať ale vymieňať jednotlivé dosky. Odporúčame vám sledovať stav plotu tak, že ho občas oblejete vodou a zistíte, či voda stečie dole alebo vsiakne do plotu. Ak vsiakne, je potrebné naniesť nový ochranný náter.

Opravy oplotenia

Ak budete pletivu venovať pravidelnú pozornosť, nemalo by pre vás byť časovo ani finančne náročné spraviť na oplotení menšie opravy. Snažte sa aspoň raz za pol roka skontrolovať celé oplotenie. Nepozerajte len na pletivo, ale kontrolujte aj celú nosnú konštrukciu. Všimnete si tak menšie mechanické poškodenia, ktoré môžete ihneď opraviť.

Sledujte či je plot dostatočne napnutý. Pokiaľ nie je, snažte sa ho opäť napnúť. Pokrútené oplotenie nevyzerá dobre a môže tiež strácať svoju účinnosť.

Ak je poškodené pletivo, premyslite si či sa vám ho viac oplatí opraviť alebo vymeniť. Ak je kúsok pletiva rozpletený, môžete sa ho pokúsiť opraviť. Ideálne však je všimnúť si takéto poškodenie čím skôr, aby ste zabránili väčším škodám. Ak je pletivo roztrhané či zhnité, odporúčame ho radšej vymeniť za nové.