Ako si vybrať bránu k domu?

Výber správnej brány k oploteniu aj k vášmu pozemku môže niekedy byť náročnou úlohou. Na čo sa teda pri výbere brány k domu zamerať?

Brána pre auto

Aby ste pre svoje auto mali pri vstupe na pozemok dostatok priestoru, odporúčame zvážiť nasledovné kritériá:

  • Vzdialenosť brány od domu. Dôležitým faktorom pri výbere brány je veľkosť vášho pozemku. Najmä pri jedno alebo dvojkrídlových bránach je potrebné brať do úvahy vzdialenosť brány od domu. Jedno aj dvojkrídlové sa zvyčajne otvárajú smerom k domu, preto musíte mať na ňu dostatok priestoru.
  • Využitie priestoru za bránou. Vopred si premyslite aj to, ako chcete priestor hneď za bránou využiť. Kým je krídlová brána otvorená zaberie aj niekoľko metrov vpravo aj naľavo kde budete mať obmedzený prístup. Napríklad parkovacie miesta tak nie je vhodné umiestniť hneď vpravo of krídlovej brány, nakoľko na ne nebudete môcť odbočiť kým bránu nezavriete.
  • Šírka pozemku. Šírka pozemku je dôležitá najmä ak zvažujete posuvnú bránu. Tento typ brán sa posúva do boku a preto musíte pri každom jej otvorení rátať s dvojnásobnou šírkou, aby sa mala kam zasunúť. Posuvné brány sú buď samonosné alebo posuvné po koľajnici. Zvyčajne sa osadzujú z vnútornej strany plotu.

Výhody a nevýhody jednotlivých druhov brán

Každá brána má svoje výhody a nevýhody, ktoré je vhodné poznať pred rozhodnutím o finálnom výbere.

  •          Jednokrídlová brána – výhodou tejto brány je, že nepotrebujete vedľa seba veľa priestoru na odsúvanie do boku. Taktiež sa rýchlo otvára a nie je náročná na konštrukciu. Výhodou v porovnaní s dvojkrídlovou bránou je, že môžete plnohodnotne využiť aspoň polovicu pozemku vedľa brány. Nevýhodou je, že brána vyžaduje dlhší priestor pre otvorenie krídla za prejazdom pri otváraní aj zatváraní.
  •          Dvojkrídlová brána – výhodou je nenáročnosť brány na údržbu a taktiež nevyžaduje priestor na odsúvanie do strany. Nevýhodou dvojkrídlovej brány je miesto ktoré blokuje po oboch stranách pokiaľ je otvorená.
  •          Posuvná brána samonosná – táto brána zaberá menej miesta ako klasické krídlové brány a budete pri nej mať čistú prejazdovú šírku. Ďalšou výhodou je, že je nenáročná na údržbu. Brána je taktiež veľmi tichá. Nevýhodou tejto brány je jej väčšia šírka. Samotná brána je zvyčajne širšia a potrebujete aspoň tretinu jej šírky navyše, aby sa mala kam odsunúť.
  •          Posuvná brána koľajnicová – výhody tejto brány oproti krídlovým bránam sú veľmi podobné ako pri samonosnej bráne, a teda najmä vám nezaberie priestor pred domom a naplno môžete využiť aj pozemok vedľa brány. Navyše jej stačí menej miesta na posuv do boku ako samonosnej bráne. Jej nevýhodami sú väčšia hlučnosť, nevyhnutnosť betónovania celej dráhy pod koľajnicou a taktiež častejšia potreba údržby. Koľajnicu je potrebné čistiť, aby bol posun brány bezproblémový. Najmä počas zimy je nevyhnutné z koľajnice odstraňovať sneh a ľad.