Stavba plotu – je potrebné stavebné povolenie?

Plánujete stavať plot, ale neviete či potrebujete aj stavebné povolenie? Musíte stavbu nahlasovať susedom? Čo ak susedia s plotom nesúhlasia? Máme pre vás základné informácie, ktoré sa vám pri stavbe plotu určite zídu.

Stavba nového plotu

To či budete potrebovať stavebné povolenie záleží od toho, na akom mieste plot staviate. Potrebné je vedieť, či je plot hlavnou alebo doplnkovou stavbou.

Stavebné povolenie budete potrebovať ak idete plot stavať na pozemku na ktorom sa nenachádza iná stavba (napr. záhrada) alebo ak sa pozemok nachádza v pamiatkovej zóne. Ak staviate nový plot na pozemku na ktorom sa už hlavná stavba nachádza (a teda je plot len doplnkovou stavbou) alebo popri tom ako  napr. staviate dom, nemusíte mať stavebné povolenie špeciálne na stavbu plotu. Stavbu plotu je však potrebné ohlásiť na stavebnom úrade („Ohlásenie drobnej stavby“) a so stavbou by ste mali začať až keď sa stavebný úrad k stavbe plotu súhlasne vyjadrí. Tlačivo na ohlásenie drobnej stavby zvyčajne nájdete na webovej stránke obce.

Odporúčame však vždy pred stavbou plotu zájsť na príslušný mestský či obecný úrad a preveriť si situáciu. Môže sa stať, že na jednom úrade vám povedia, že stavbu netreba ani ohlásiť a inde by vám mohli robiť problémy, že ste nepočkali na ich vyjadrenie.

Plot medzi susedmi

Či už patríte medzi šťastlivcov, ktorí natrafili na skvelých susedov, alebo naopak radšej sa im budete čo najviac vyhýbať, vždy sa nájde pár otázok, ktoré by ste si mali vyriešiť.

Dilemou pri stavbe plotu môže byť otázka – ktorú stranu plotu mám postaviť ja a ktorú majú na starosti susedia? V minulosti platilo pravidlo pravej ruky, a teda vlastník pozemku mal na starosť uzavrieť pozemok z pravej strany od hlavného vchodu. Táto povinnosť už nie je a momentálne je stavba plotu na dohode medzi susedmi, avšak zvyčajne sa toto pravidlo dodržuje.

Ďalšou otázkou je, či vám susedia musia stavbu plotu schváliť. Toto záleží od toho, či plot staviate na vlastnom pozemku – vtedy súhlas nepotrebujete, alebo v strede hranice medzi vaším a susedným pozemkom – vtedy súhlas budete potrebovať.

Renovácia starého plotu

Pri renovácií starého oplotenia nepotrebujete stavebné povolenie a renováciu nemusíte ani ohlasovať, pokiaľ sa nechystáte postaviť oveľa vyšší plot. Nesmiete však zmeniť miesto na ktorom pôvodný plot stál. Pokiaľ by ste plánovali posúvať hranicu plotu, mali by ste opäť ohlásiť drobnú stavbu na stavebnom úrade. Taktiež je dôležité aký plot renovujete. Pokiaľ ste mali natiahnuté pletivové oplotenie a chcete ho vymeniť za betónový plot, odporúčame tiež ohlásiť drobnú stavbu. Ak idete len vymeniť staré pletivo za nové, nemusíte nič ohlasovať.

Potrebujete na stavbu plotu stavebný dozor?

Pri stavbe plotu nemusíte mať stavebný dozor. Plot si môžete postaviť aj sami. Ak však staviate plot popri stavbe domu, odporúčame stavebnému dozoru na stavbu domu prenechať aj dozor nad stavbou plotu.