Zvažujete stavbu gabiónového plotu? Aké sú jeho výhody? Ako vybrať kamenivo do gabiónových košov? Ako samotná stavba prebieha? Máme pre vás pár tipov na čo myslieť pred stavbou takéhoto oplotenia a na čo sa pripraviť.

Čo je to gabión?

Gabiónové ploty sú tvorené drôtenými košmi vyplnenými kameňmi. Drôtené koše sa dajú zvoliť v rôznych veľkostiach – šírku aj výšku plotu si tak viete nastaviť podľa svojich potrieb. Zvoliť si môžete aj šírku oka v gabiónovom koši. Od nej závisí aké typy kamenia môžete do gabiónového oplotenia vkladať.

Vytvoriť môžete sypané alebo skladané gabiónové oplotenie. Sypané gabiónové oplotenie je vytvorené oveľa rýchlejšie, nakoľko sa kamenivo vysype do koša priamo z bagra. Pri skladanom gabióne sa narobíte viac, keďže sa vytvára z lámaného kamenia a jednotlivé kusy sa ukladajú na seba. Pri skladaných gabiónoch viete vytvoriť pekné mozaiky, nakoľko si vyberáte kameň kus po kuse, avšak nevýhodou je veľká časová náročnosť.

Ako vybrať kamenivo do gabiónov?

Pri výbere kameniva, ktorým naplníte gabiónové koše je dôležité zvážiť jeho tvrdosť, spracovanie a farbu. Kameň by mal byť odolný, aby udržal aj väčšiu váhu a aby nepodliehal zlým poveternostným podmienkam. Mal by byť mrazuvzdorný a nesmie sa štiepiť. Tiež je dôležité, aby zvolený typ kameňa bol väčší ako oko drôteného koša gabiónu.

Výhody gabiónových plotov

Gabiónové oplotenie má rôzne výhody. Patria medzi ne napríklad:

  •       Dlhá životnosť oplotenia (cca 100 rokov).
  •       Priaznivý vplyv na životné prostredie. Vďaka svojmu zloženiu nezasahujú do životného prostredia.
  •       Do výšky 1,8m nie je potrebný betónový základ.

Ako stavať gabióny?

Pri stavbe gabiónových plotov si najskôr dobre premyslite postup. Odporúčame dodržať nasledovné kroky:

  1.      Plán a výmera plotu – najskôr si zmerajte územie na ktoré chcete gabiónový plot umiestniť. Premyslite si aké veľké gabiónové koše chcete využiť a akým kamenivom ich chcete naplniť.
  2.      Príprava terénu pod plotom – odporúčame vyrovnať terén a vyhrabať lôžko do hĺbky aspoň 20 centimetrov.
  3.      Stavba drôtenej konštrukcie – gabiónovú konštrukciu je potrebné postaviť a pospájať špirálami. Z vonkajšej strany je možné pripnúť oceľové rúry, aby sa konštrukcia nevlnila.
  4.      Plnenie gabiónov je najťažšou časťou celej stavby. Kamenivo sa vyberá podľa veľkosti oka drôtených košov. Na výplň sa nesmie využiť kamenivo menšie ako 16mm. Kamene sa najčastejšie ukladajú na seba plochou stranou, čím vzniknú na pohľadovej strane pekné pásy. Pri stavbe gabiónových plotov však odporúčame využiť skúsených staviteľov, ktorí vedia koše aj kamene naskladať tak, aby spĺňali bezpečnostné štandardy a aby aj vizuálne boli zaujímavé.