Ako vybrať oplotenie?

Výber správneho oplotenia netreba zanedbať. Mnohokrát sa stane, že vidíte zaujímavý dom a krásnu záhradu ale oplotenie z toho všetkého len kazí celkový dojem. Plot by mal váš pozemok chrániť a poskytovať vám pocit súkromia avšak zároveň by mal dopĺňať celkovú atmosféru okolia. Ako teda vybrať správny plot?

Účel plotu

V prvom rade sa zamyslite na aký účel má plot slúžiť.

  •          Bývate na rušnej ulici a chcete, aby vám plot najmä zabezpečil súkromie? Zvoliť môžete napríklad gabiónové ploty, ktoré necháte obrásť rastlinami alebo ich vyplníte kameňmi a o súkromie na svojom pozemku sa vôbec nebudete musieť obávať.
  •          Chcete len stanoviť hranicu medzi vašim a susedným pozemkom? Na to vám úplne postačí pletené pletivo s priaznivou cenovou hladinou.
  •          Potrebujete svoje zvieratá udržať na časti pozemku alebo naopak chcete zamedziť vstupu cudzích zvierat na svoj pozemok? Na takýto účel najlepšie poslúžia špeciálne lesnícke a chovateľské pletivá. Tieto pletivá sú odolné a majú aj špeciálne upravenú veľkosť medzi jednotlivými okami, aby zachytili aj menšiu zver. Postaviť z nich môžete aj výbehy alebo klietky pre domáce zvieratá.
  •          Pokiaľ potrebujete pozemok oplotiť len na istú dobu, najlepšie pre vás bude mobilné oplotenie. S mobilným oplotením sa dá ľahko manipulovať a môžete ho presúvať podľa potreby.

Materiál oplotenia

Na výber máte mnoho druhov materiálov oplotenia. Potrebujete odolné pletivo, ktoré nezničia ani väčšie psy? Zvárané pletivá patria medzi najodolnejšie a vydržia naozaj dlho. Pletené a uzlové pletivo je zas obľúbené kvôli jednoduchej manipulácií nakoľko sa okrem pozinkovanej časti skladá aj z plastu.  Navyše sa aj ľahko udržiava – stačí ho raz za čas opláchnuť záhradnou hadicou. Okrem materiálu si môžete zvoliť aj farbu plotu, aby hodil k vášmu domu a záhrade aj vizuálne. Na výber máte aj dekoratívne ploty, ktoré sa hodia najmä k rodinným domom.

Výška a dĺžka plotu

Každé mesto má zvyčajne isté normy týkajúce sa výšky oplotenia. Zistite si preto vopred na mestskom alebo obecnom úrade aká výška plotu je povolená, aby ste sa vyhli prípadnému prerábaniu alebo pokute. Dĺžku pozemku, ktorý chcete oplotiť odporúčame poriadne premerať, aby vám nakoniec nezostala v plote diera bez pletiva.

Doplnky k oploteniu

Popri hľadaní toho správneho oplotenia nezabudnite vybrať aj bránu pre autá, či vchodovú bránku. Zvážiť môžete rôzne jedno aj dvojkrídlové brány a bránky podľa vašich potrieb. K oploteniu budete potrebovať aj stĺpiky. Tie si tiež môžete vyberať z rôznych druhov od okrúhlych, hranatých až po zaujímavé dekoračné kúsky.